Analize / Letersi / Shtypi / Sociale

Pse shkruan në errësire dhe kush lexon në errësire?!

Problemi më i madh në shtypin e shkruar shqiptar është mungesa e ideve dhe argumenteve që mbështesin këto ide. Kjo mungese nuk vihet re vetëm në këtë aspekt të jetës shqiptare por dhe me tej, për të mos thënë që është karakteristika kryesore e saj. Në një shoqëri të majmunizuar është normale që një zhvillim i tillë ku çdo gjë që pre-supozohet të jetë e re, pas pak merret vesh që është kopjuar, […]

Letersi / Përroi Psiqik / Sociale

Shoqëria e maskave

E pruri sistemi ketu apo e pruren sistemin ketu?! Projeksioni qe i ben realitetit shqiptar kur je jashte Shqiperise eshte pashmangshmerisht i perthyer ne rastin me te mire, dhe miop ne rastin me te keq. Mirepo, kur je ketu eshte ndryshe! Ndryshe jo se ndryshon gje, por se e shikon zhbirimin e ngjarjeve ne kohe reale, dhe aq sa vuajtje mund te jete kjo per disa, aq edhe sherben si […]

Sociale

Profesor më dëgjo!..

Kur i thashë që isha nga Shqipëria qeshi, ndenji pak dhe më tha: ”Po Shqipëria është e fundit në Evropë për nga GDP-a?!” – unë ngela se se prisja që pa u hapur biseda akoma të më thoshte një gjë të tillë. S’ma ha mendja i thashë, ke dhe më të lodhura akoma! Ngjiti kokën me qafën dhe kapi syzet duke bërë si i habitur dhe në të njëjtën kohë […]

Ekonomi / Sociale

Ku të firmos…?!

Sa leke do marr une dhe ku te firmos?… Kjo eshte fraza qe konsumatori mesatar shqiptar perdor kur vjen stadi i fundit per te marre kredine. Ne pamje te pare nuk ka gje te keqe, problemi eshte se ky per te eshte stadi i pare dhe i fundit. Kjo eshte edhe arsyeja pse shume njerez kane marre ne qafe veten kur jane bere pjese e mardhenieve financiare pa patur inforamacionin […]

Përroi Psiqik / Sociale

Katharsisi i bilbilit

Që shoqëria shqiptare ka pafundësisht probleme kjo nuk është ndonjë gjë e re. Që media shqiptare është jo profesionale edhe kjo nuk do kallauz. Por që të laheshin mëkatet në TV, nuk ishte pare. Çlidhje dua të krijoj ndërmjet shoqerisë dhe medias tani? Do vij me vonë te kjo pike. Një bilbil i muzikës shqiptare të premten në darkë te një emision që unë e kam shumë përzemër, tentoi të […]

Ekonomi / Sociale / Teknologji

Një histori moderne

Inovacioni ka qene motor i madh i rritjes ekonomike gjate gjithe kesaj kohe. Te pakten deri ne momentin qe kriza financiare dhe me pas ekonomike zuri boten poshte. Edhe perpara krizes ka patur ndonje qe tek tuk thoshte se inovacioni shkencor, pra teknologjia, nuk duket gjekundi kur behet fjale per rritjen ekonomike. Ndersa tani qe ekonomia boterore eshe ne recesion dhe ne rastin me te mire ne stanjacion, shume kryqezojne […]

Sociale

Forumxhinjtë

Ndikimi i teknologjisë në kohën e sotme është më i dukshëm se kurrë. Tani po e vë re se sa i rëndësishëm është facebook-u, duke parë se dërgoj një ftesë te të njohurit e mi për të parë faqen dhe në 200, përgjigjën 3 vetë. Nuk e dëgjova një mikun tim që më thoshte para ca kohësh se sa e rëndësishme ishte të kishe “frendsa” dhe se sa e rëndësishme […]

Politike / Sociale

Pse shkruan në errësire dhe kush lexon në errësire?!

Problemi më i madh në shtypin e shkruar  shqiptar është mungesa e ideve dhe argumenteve që mbështesin këto ide. Kjo mungese nuk vihet re vetëm në këtë aspekt të jetës shqiptare por dhe me tej, për të mos thënë që është karakteristika kryesore e saj. Në një shoqëri të majmunizuar është normale që një zhvillim i tillë ku çdo gjë që pre-supozohet të jetë e re, pas pak merret vesh […]

Ekonomi / Sociale

Nje pjese e inflacionit dhe ushqimet

Duket se ky do te jete fundi i nje epoke me cmime te lira ushqimi, epoke e cila filloi ne vitet 1970. Nga ato vite e deri tani bota njohi nje zhvillim te pamenduar ndonjehere, me pak kriza financiare, por qe nuk ndikuan ne kete rritje ekonomike te botes. Kjo rritje ekonomike u shoqerua me nje rritje te dukshme te popullsise dhe me rritje te mirqenies gjithashtu. Rritja e popullsise […]

Përroi Psiqik / Sociale

Kërkoje kuptimin në galeri!

Shiko se janë muzet dhe galeritë e artit falas sot, a ikim në ndonjë? – Po, thash. Pse jo, ti e di që unë vdes për art. Po ku do vemi se unë se kam idenë fare? – Do ikim te Galeria e Arteve Moderne? – Thashë po pa e mendua më tej, vetëm se në mendje po qeshja. Sa herë dikush më përmend artet moderne më kujtohet seriali “Fiiends”, […]