Analize / Përroi Psiqik / Sociale

Profesori i popullit

Personalisht kam patur dy gjera ne jete te cilat fillimisht nuk dija ti artikuloja apo perceptoja, sepse kur je i ri koha eshte nje tjeter dimension dhe ka nje tjeter vlere ose nuk ka fare. Por me kalimin e kohes i artikulova mire dhe i perfeksionova dhe u meshova edhe me fort. Ato dy gjera jane puna dhe qendrueshmeria. Po me kalimin e kohes kuptova qe keto dy gjera si […]

Përroi Psiqik / Sociale

Gjithçka merr fund kur del dielli

Thonë që udhëtimet të pasurojnë shpirtin e mendjen bashkë. Të udhëtosh, literalisht të marrësh çantën me rroba e të ikësh gjetiu në ndonjë shtet me qytete simpatike që kanë histori, art, kulturë, dhe ndonjë erë të mirë është tjetër për tjetër nga udhëtimi i mendores. Udhëtimi i mendores ështëporopia që merr mendja dhe shpirti në ndijesinë ku ndërgjegjia është gjyqtare e rrethanave në tëcilat ti je vënë ti përjetosh. Dhe si çdo gjë në këtë realitet, në varësi disa rrethana janë të mira, disa të këqija, disa surreale, e kështu me radhë. Ose të paktën kështu të duken ty.  Udhëtimi i mendores si në të shumtën e herëve […]

Letersi / Përroi Psiqik / Sociale

Të vdesësh në paqe

Në shkollë të mesme hoqa dorë nga diskutimet filozofike dhe metafizike pasi bëra relativisht shume prej tyre dhe gjjithmonë përfundonin pa diçka të qartë, pa fitimtar idesh, dhe pa objektiv, por me shprehjen: kështu mendoj unë ose unë kështu e besoj. Në përfundim nuk kish asgjë interesante për tëmësuar. Ndaj dhe kjo nuk është çështje diskutimi metafizik për vdekjen, edhe pse paradoksalisht nuk e mendoj ndonjëherë. Ideja është tjetër gjë, ka të bëj me jetën, ose të paktën atë që quhet e till. Më merr tim […]

Përroi Psiqik / Sociale

Mirushi

Më lejo që që në krye të radhës të them se unë nuk e njoh personalisht Mirush Kabashin. Nuk kam patur tëbëj me të dhe asnjë marrëdhënie tjetër. Normalisht, e njoh nga puna njerëzisht hyjnore që ai ka bërë, pra si spektator dhe adhurues arti. Në jetën time jam ndeshur veç një herë me të në një event që as vet nuk e mbaj mend ku ishte. E them këtë sepse ndijesinë e mbaj mend shumë mirë. Në atë lukuni njerëzish na u kryqezua rruga dhe shikimi dhe për respekt u afrova ta përshëndesja. Kur per […]

Përroi Psiqik

Gjoja

Në vitet e para të punës si shërbetor i dijes (pedagog) ndër vështirësitë e tjera ishte shpjegimi i disa koncepteve për studentët rrishtarë. Jo thjeshtë shpjegimi, sepse ajo punë nuk do ndonjë kallauz të madh, mjafton u’a thua dhe po nuk e kuptuan siç ndodh rëndom varja. Por unë e kisha me aq pasion sa deri në rreshtin e fundit desha të shikoja në sy që ishte kuptuar koncepti pavarësisht aftësive konjitive të studentit. Unë besoj dhe mendoj, se një ndër avantazhet e mia […]

Përroi Psiqik

Iluzioni i kohës

Pse ke frikë nga vdekja? – tha si të kishte folur nga përrejtë e çmendur të eksperiencës që zakonisht të japin një peshë të fortë kur flet pavarësisht sa i ri apo e re je. Dhe të mendosh që diskutimi nuk kish lidhje fare me vdekjen, të paktën mua as më shkon asnjëherë në mend. Gjithçka nisi me një artificë që unë e krijova në bisedë e sipër për të […]

Përroi Psiqik

Ikën të mirët

Është e vërtetë që ka të bëj me natyrën e njeriut, me formimin, edukimin, shumë nga familja si është rritur, sa dashuri ka marre, sa ka lexuar, dhe ndoshta nga ndodhitë në jetë që e kanë formuar të mira apo të kë qija qofshin. E kam fjalën për ato që ndikojnë te energjia se si i jep drejtim jetës një njeri dhe sa intensive e jeton. Po flas për një […]

Përroi Psiqik

Kurvat janë më mirë

Kur isha i vogël dhe dëgjoja fjalën kurvë nuk kisha aspak një konotacion negativ për të, edhe pse e dija që ishte sharje. Me mendjen genuine dhe me sytë e një fëmije që nuk i ka parë akoma bordellet e jetës, kur e dëgjoja e kuptoja që ishte sharje, por që nuk më jepte ndonjë ndijesi negative, përpos faktit që nuk e dija se çfarë ishte kurva. Në atë moshë, […]

Përroi Psiqik

Kaps

Kaosi ka shpërfytyruar çdo kod të vjetër a të ri, kanunor apo kontinental, të shenjtë apo profan. Diçka nuk shkon në shoqërinë tonë. Jeta ka vlerë sa hunda ime. Përtej saj ajo mund të dhunohet, gjymtohet dhe vritet. Kemi rënë shumë poshtë moralisht si shoqëri. E kemi përgjegjësi të gjithë  – Keto jane fjalet e Dom Gjergj Metës për të cilin kam shumë respekt. I dashur lexues u bë kohë që […]

Përroi Psiqik

Omertà dhe roli

Që nga koha e qoftëlargut shoqëria jonë është ngritur mbi një fasadë ku të gjithë njerëzit jetojnë rregullisht për të tjerët. Mëkati më i madh kur të jepet vetëm një jetë, të paktën për ne që nuk i japim më shumë rëndësi jetës së përtejme se sa kësaj që kemi sepse do preferoja që virgjëreshat ti kisha në këtë jetë dhe jo në tjetrën, është të mos e jetosh atë […]

Përroi Psiqik

Të bësh paqe

Po të drejtohem ty që ke humbur shpresën, ty që ke dhënë shpirt, ty që nuk të shkon në mendje se ka gjë ndryshe, ty që të ka humbur zembereku i ndërgjegjjes apo nuk ke diçka të till fare, ty që nuk e ke nocionin e kohës dhe nuk e ndjen sa shpejt po të ikën jeta, ty që do të martohesh dhe pllenohesh shpejt të mbyllësh hesapet, ty që […]

Përroi Psiqik

Supa, heronjtë, vlerat

Në kohën e supës! M’u kujtua nga ajo shprehja: “Hë lëre se supë po ha “, ose si i thonë nga jugu:”Ky te ha munë! Dikur ishte problem të gjeje informacion, se helbete duhet tu futeshe librave me kokë, e për tu futur librave me kokë duhet kokë. Po kokën duhet ta kesh plotë, po ato plotë duhet të jenë tjetër gjë përveç tallashit, e kështu zgjatet diskutimi kot. Sot […]

Analize / Ekonomi / Përroi Psiqik / Politike / Sociale

PPP

Dikur, që në vegjëli, kam dëgjuar një histori e cila mu tregua për të ilustruar konfliktin intelektual mes Nolit dhe Konicës. Kjo ishte si shtojcë në kuadrin e gojëdhënave dhe nuk e di sa autentike ishte. Thuhet se Konica ishte aq sqimatar si person dhe përçmues ndaj Nolit sa që thosh: Unë, nuk jam si Ai! – Ai edhe kur mbaron supën, ngre tasin me dorë për tëmarrë fundin, unë ha deri sa të marri luga. Mu kujtua kjo histori kur diskutoja me […]

Përroi Psiqik

Heronjtë e munguar të një proteste (një kronike e munguar)

Që në moshë të herët duke patur një pavarësi të çuditçme, kisha një liri që ndonjëherë më frigonte. Jo se sot nuk jam i ri, duke qenë se kam vetëm 32 pranvera mbi supe! Në zgjedhjet që bëja si i ri, me atë hapsire që kisha, përherë i hapja avaze vetes. Një zgjedhje që bëra herët ishte të lexoja Nietzsche-n, jo atë të Fushë Krujës por të vërtetin dhe pikërisht […]

Analize / Përroi Psiqik / Politike / Sociale

Sindroma e Karshtetit

Oooo sa kohë u bë! Sa kohë u bë i dashur lexues që nuk e kam trazuar përroin psiqik dhe tërrëfej. Shumë, shumë fare madje! Kjo nuk është gjë e mirë, se të rrëfesh në mot motit i ka bërë mirë njerëzimit, atij që e nxjerr dhe atij që e dëgjon. Nga krahu tjetër, jo se nuk ka patur perla, marrina, apo dhe gjëra të bukura  ooo si jo! Ka patur plot dhe ti lexuesi im i rregullt dhe me durim gomari e di që unë çoç i vëzhgoj […]

Analize / Ekonomi / Përroi Psiqik / Politike / Shtypi / Sociale

Ooo  Bambagjysh!

Ulur me dy miq të huaj duke folur për Shqipërinë. Unë si zakonishtnu qurravitem pse gjerat nuk funksionojnë këtu dhe ata që qeshin ose e kalojnë me ndonjë batutë. Papritur, miku më kthehet dhe më pyet se kundo bëj pushimet. Ngela unë! Pushimet?‚ – pyes unë si i zënë kaps   Po, tani për festat e fundvitit. Cfarë do bësh, ku do festosh? Prap ngela unë! I them se nuk kam ndonjë plan e as nuk e di se cfarë do bëj, me siguri do sajohem në moment të fundit si përherë. Unë si natyrë, nuk bëj as urime për vit të ri, të vjetër apo ndonjë adet tjetër. Ore u kthye nga mua si të më kapte mat.

Përroi Psiqik

Llum

I dashur lexuesi im vullnet kalitur dhe fanatik i gjës së mirë! U bë kohë që nuk shkruaj dhe kjo për disa arsye. Po së pari, punë me bereqet! Durimmadhin dhe vullnetxhiun në fund të ditës e shpërblen universi. Së dyti, kjo kohë ka qenë aq intensive saqë më janëmbledhur aq shumë gjëra për të thënëne shkruar sa nuk po e mbaj dot më. Ueee sa shumë kam! Ndonjë herë mendoj se sikur tja plas të gjitha sa di e shoh kush e di sa do prishen balancat! Pastaj mendohem thellë, ndez një cigare dhe […]

Analize / Sociale

Konsulenti

Fjala konsulent në Shqipëri është si një epitomë për mua. Por nga koha që mbarova shkollën dhe deri te koha që fillova punën dhe u njoha me mënyrën se si operojnë konsulentët më ndryshojë shumë mendimi. Sot kur dëgjoj fjalën konsulent më vijnë në mendje dy gjëra: E para, më vjen në mendje Andi Bandi Zulullandi, dhe e dyta, më vjen në mëndje një derr i kënaqun. Në Tiranë shikon […]

Analize / Politike

Po tani që Donaldi?

Në shoqërinë tonë, e kam fjalën për këtë sardelen shqiptare njëherë, është vështirë tëgjesh njerëz, me të cilët mund të flasësh pa komplekse, frikra, frustrime, të lavazhuar, dhe më pas qytetarë. Një përshtypje e përgjithshme që kur flet me këta të fundit, vë re se jo vetëm ne,por e gjithe bota ka rënë në një krizë vlerash dhe morali. Të lutem, lexues i dashur mos më keqkupto që me këtë dua të justifikoj prishjen e peshkut tonë, krejt tëkundërtën dua të nxjërr në pah. Zgjedhjet në SHBA mbaruan dhe fitoi ai që pritej! Por nga kush pritej? Para se të sqaroj […]

Letersi / Përroi Psiqik

Në stacion…

Kur je rrugës çdo detaj e ngre piedestal.  Jo se ka ndonjë gjë të çuditshme ose speciale rreth asaj që shikon ose vë re, por është thjesht efekti i rrugëtimit. Ti bëhesh i çmendur  rrugëtim, bëhesh moskokçarës, bëhesh nomad, bëhesh pisanjos, bëhesh melankolik, ndonjëherë edhe legen Për shembull, ajo vajza që është aq e bukur dhe ti e di që nuk do e shikosh më atë fytyrë që krejt papritur të ngazëlleu […]

Analize / Përroi Psiqik / Sociale

Shoqëria kopile

Mora rrugën për Janinë dhe përfundova te protesta e parë kundra importit të plehrave apo mbetjeve si i thonë borgjezët. Një koleg më telefonon dhe më thotë që hajde se na thërret detyra qitetare e civile që ti bëjmë ball këtij demoni qe po rrezikon të ardhmen tonë. Në vend i thash, ti e di që unë jam patriot vatani dhe për këto raste të këput. Të them të drejtën […]

Analize / Politike / Shtypi / Sociale

Vera e mbathur (II)

Me gjithë pritjen për punën, këtë verë u pa se kohë të vështira po jetojmë. Janë shumë të vështira, e kam seriozisht. Ndonjëherë ngushëllohem me faktin që e gjithë bota është në krizë vlerash, por kur dal jashtë kësaj qerbelaje, ose kur kujtoj vitet e shkollës e punës jashtë nuk më del hesapi.  Njerëzit ja vënë fajin politikes dhe e kanë shumë gabim. Ata që ikën, e që u duket […]

Analize / Politike / Shtypi / Sociale

Vera e mbathur (Pjesa I)

  Kur shkruan rrallë është dhe mirë dhe keq. Në fund të fundit, si me çdo gjë – apo jo? Në qerbelanë ku jetojmë është mirë, se akumulon perla, por është keq se i bie të shkruash gjatë dhe unë e di që ti e ke tmerr të përqëndrohesh gjatë në një shkrim, po nuk pati imazhe kompromentuese ose një përmbledhje të bidait. Por unë e di që ti lexuesi […]

Analize / Politike / Shtypi / Sociale

Butaforia e rinisë së përparimit dhe amerikanët!

Si çdo gjë në këtë vend, që të ftillohen njerëzit, duhet që një fenomen të saturohet në atë pikë sa të të vijë për të vjellë ose duhet të vdesë njeri. Që ta konkretizoj: i ke parasysh ato streçet e femrave me leopard? Kur nuk ngeli dhe burrë pa i veshur ato atherë e kuptuan femrat që nuk mbante me ujë pilafi. Ose, e ke parasysh kur flasin njerëzit për […]

Përroi Psiqik

Vice versa

Si ne vendet e zhvilluara, e si ato ne zhvillim ekonomia dhe shoqeria bazohen gjeresisht ne ato qe quhen njohuri. Per te shprehur me mire dhe perkufizuar me qarte se cfare jane njohurite eshte mire te mos perdoret perkufizimi i ndonje autori apo dhe perceptimi i ndonje tjetri por te shpjegohet me perjetim. Nuk ka me mire se te shpjegohet me perjetim nje fenomen. E ben ate me te prekshem, […]

Analize / Ekonomi / Politike / Sociale

Ministri i Qilarit

Një vend është mirë nëse ekonomia e tij është mirë. Për tu shpjeguar studentëve teorinë e hirearkisë së nevojave sipas Maslow përdor shpesh një shprehje e cila pa shumë shkence e sintetizon gjenialitetin e atij zotërisë. “Nuk bëhet filozofi me barkun bosh!” – kjo është ajo fjali që unë mendoj se e shpjegon më mirë, edhe pse studentet në pamje të parë prap nuk e kuptojnë. Ideja është që ti […]

Politike / Shtypi / Sociale

Opozita kaps

Kjo vjeshtë ka për të qenë e bukur, jo për arsyen se morra 20.000 lekë gjobë për vonesë të deklarimit tatimor, por se kam një ndjesi të brendshme që më bën të besoj se do jetë e tillë. Sidomos pas një vere të veshtirë ku përvec vapës, thatësire ishte dhe ekonomia e shoqëria bashkë. Pasi vijuan aksionet për ribërjen e shtetit një e nga një, njerëzit ngaqë u mësuan keq, […]

Analize / Përroi Psiqik / Sociale

Asgjë e re nga Olimpi

Shyqyr që është kaq vapë! Kjo jo për arsyen se disa shëllohen në diell, hanë një vezë 2 mijë lekë dhe pinë një medemek koktejl 15 mijë lekë, e kam për njerëzit kur takohen me njëri-tjetrin, nuk kanë çfarë thonë kur përshëndeten dhe mbushin atë vakumin e shëmtuar mes dy njerëzve që takohen aq shpesh sa nuk kanë ç’te thonë, si puna e kamarierit që e shikon përditë, rrojes te […]

Analize / Politike / Shtypi / Sociale

Për fushatë i bëj të gjitha…

U bë kohë që marr vrull të zografis ndonjë gjë, por sa herë më vjen, bëhem gati dhe prapë ikën. Është njësoj si ajo ndjesia që të shkohet në banjë aq shumë dhe sa arrin te dera nuk të shkohet më… Megjithatë, jo se nuk ka material për t’u marrë, apo situata, apo njerëz, sepse dhe stof ka dhe gallatë ka, por edhe ditëzinj ka. Mirëpo janë bërë aq shumë […]

Analize / Politike / Sociale

Panairi i Këlcyrës

U nisa me një kolegun tim për të parë se ç’bëhej nga “Panairi i Punës”, i cili u shpall në darkë dhe u bë në mëngjes, pak a shumë si emisionet kaps që bëhen në televizionet shqiptare. Nga lajmerimi publik që pashë nuk prisja gjë të madhe se niste me një butafori të paperceptueshme, siç ia këpusin përherë për arsye të ndryshme butakët. Në lajmërim thuhej se duhet të përvishje […]

Inovacion

Shteti eshte i zene me pune!

Duke nisur që nga dita e djeshme (26 mars 2015) në vendin tonë do të importohen pa taksa (TVSH) disa lloje kafshësh, ku vlen të përmenden gomari, struci, deveja etj.        

Analize / Përroi Psiqik / Politike / Shtypi / Sociale

Cudirat e vitit te vjeter, dhe hallet e te riut

Ne që kemi zgjedhur të jetojmë në këtë qerbela në krahasim me ata që jetojnë se nuk kanë nga tja mbajnë, kemi një avantazh! Avantazhi është se ne nuk jemi pjesë e asaj që të gjithë e dinë se çfarë ndodh por asnjë nuk flet.  Do thuash ti lexues i dashur në pritje të open-barit të vitit të ri, po çfarë bëni ju ndryshe nga të tjerët? Ne nuk flasim […]

Analize / Politike / Sociale

Bunkeri i kujtimit

Jetojmë ne një vend ku njerëzve u kane humbur përshtypjet ne mase dhe ku arritja me e madhe është te jesh anëtar (po te duash dhe aktivist) partie. Thuajse është kthyer në klishe shprehja se historia kur përsëritet për herë të dyte kthehet në komedi. Ku dua të dal me këtë? Po ja ta them: Pashë se ishte hapur në formë muzeu një bunker i diktaturës komuniste. Një nga ato […]

Analize / Politike / Sociale

Shteti i fotoshopit

Lexohet për [est_time] Kisha vene qëllim vetes që të mos shkruaja për tema me karakter politik, kjo jo për arsye druajtje por thjesht për te qëndruar larg qelbësirnajës. Mirëpo siç thotë një kolegu im i nderuar nëse do të ndryshosh sistemin duhet ta bësh atë nga brenda sistemit. Shprehja shteti i fotoshopit mu kujtua kur po shikoja disa aktivitete të Policisë së Shtetit duke tallur menderen me nxënësit e shkollave […]

Analize / Ekonomi / Politike

Për hir të reformës

Ne këtë dalldisje verore ku mbizotëroi check-in-i dhe bikini koicidoi te ishte dhe sezoni i reformave te mëdha. Nuk kam matës empirik qe te them qe ka një fare pakënaqësie te përgjithshme, por besoj se një fare apatie te shoqërisë sonë qe me mund i është turrur kapitalizmit mund ta vere re kushdo. Është bere e udhës qe gjithkush ndërmerr reforma dhe po aq e udhës është bere ngritja e […]

Inovacion

Patatja dhe gjellë dhe bukë

Himni i patates Jam këtu për të garantuar që Qeveria shqiptare të jetë bashkëkontribuese në krijimin e këtij zinxhiri vlerash, në krijimin e kësaj pasurie të përbashkët. Do të krijojmë në këtë mënyrë një sistem të integruar zhvillimi infrastrukturor, i cili do të jetë komplementar në zhvillimin e patates. Patatja e Shishtavecit do të ketë emrin e saj. Do të jetë një patate, e cila do të ketë vlera unikale, […]

Ekonomi / Sociale

TË KUNDROSH NËPËR BIZNESET SHQIPTARE (PJESA II)

Në ato pak hapa që bëme sa hymë, e pyes në mënyrë informale: Po këtë LSI e ka? Është në varësi të Ministrisë së Mjedisit – u përgjigj duke tundur kokën, si të përgjigjesh pa u përgjigjur. Hymë brenda dhe më drejtojë te një zonjë që ishte ulur në një zyrë. I thotë mund ta ndihmosh zotërinë se ka disa pyetje dhe krejt indiferent u largua të vazhdonte dreken. Po […]

Ekonomi / Sociale

Të kundrosh nëpër bizneset shqiptare (pjesa I)

Përveç te tjerash, këtë vere pata mundësinë te jem pjese e një projekti qe ka për qellim shkencën. Me pak fjale një pyetësor relativisht i gjate duhet te behet ne forme interviste me bizneset shqiptare. Ne listën e atyre qe duheshin intervistuar ka firma nga me te voglat dhe te me prestigjiozet ne treg. Mua me ra për pjese te intervistoja 12 firma nga Tirana, 2 nga Saranda, 4 nga […]

Politike / Shtypi / Sociale

Bordell

Para se shthurja e shtetit Grek te ndodhte nje panorame e till si kjo me posht pasqyrohesh ne mediat nderkombetare.   Ne shkrimin me posht e marre nga MAPO.AL vihet re se deputeteve u aguhen qera, mbi 100 mije dollare kohe telefonike, dhe me interesantja eshte se parlamenti ka hapur procedurat per nje makine te re se me rente pika mua ajo qe ka krietari tani qenka shume e vjeter […]

Analize / Përroi Psiqik / Politike / Sociale

Butakët

Për ata qe nuk e dine perse përdoret fjala butak ne kontekstin shqiptar: përdoret për të përshkruar një njeri pa shtyllë kurrizore, një person që pluskon kot, një vegjetues dhe njeri apatik, një njeri qe ka parime morale por nuk ka mundësi tja ndjeje për to, një njeri qe është poshtë cipes së pellgut të qelbësirllekut dhe pluskon në paqe të plotë me të, një njeri që pritet te hahet […]

Përroi Psiqik / Sociale

Barbaret te porta…

U vesha e u ngjesha per ne pune dhe me nxitim u nisa per te marre makinen te garazhi nja ca pallate me larg timit, se pjesen qe eshte per garazhe te pallati ku banoj e ka bere loni magazine. Nejse, sa zbres nga ajo qe barabaria qe kam verdall e quan “acensor” kujtohem qe kisha harruar tasin me buke dhe vitaminat qe mi kishte dhene Eralda. Kthehem prape, ashtu […]

Analize / Ekonomi

Nje menaxhim me inovacion.

Se si do jete menaxhimi neser eshte pothuaj e pamundur te percaktohet, por projeksioni eshte pjese e natyres njerezore. Njerezit projektojne ne te ardhmen nisur nga historia, eksperienca ose nga nevojat. Duke marre parasysh kete te fundit mund te themi se menaxhimi neser do te jete nje projeksion I nevojave te shoqerise, I ndikuar nga eksperiencat e shkuara dhe me baza historine e tij. Nevojat e shoqerise dhe organizates jane […]

Analize / Ekonomi / Teknologji

Accounting for Innovation

Since Luca Paciolo wrote his 27 page treatise, or even earlier during ancient times, not much has changed from bookkeeping fundaments. Change in accounting is like change in religion or religious institutions, it comes the hard way, takes time, and even when it happens doesn’t change much, because usually it is an arbitrary rule that comes as a response to an industry issue. During the late subprime crisis, or banking […]

Analize / Ekonomi

Zgjidhja e diferences se madhe

Para se ti futesha profesionit të ekonomistit, shumë vite më i ri, në moshë kur quhesh i ‘vogël’ akoma, kisha një problem me idenë e të falurit. Këtu nuk e kam për një bluzë, bukë apo sheqer, e kam fjalën të falurit e parasë. Nuk e kuptoja mekanizmin ekonomik që ishte mbas atij procesi, por idenë e të falurit para’ nuk e gëlltisja dot. Që ta mbyll me pjesën e […]

Analize / Ekonomi / Politike / Sociale

The new nation-state and globalization

The problem is not necessarily related with the idea weather the nation state is losing its power or not. It lies elsewhere, it lies in the definition of the nation state. Nowadays, the nation-state is perceived differently than, lets say it was during the cold war. The globalization, and latest technological developments have made people think and be felt as citizens of the world, or as known as cosmopolitanism. If […]

Letersi / Përroi Psiqik / Sociale

Shoqëria e maskave

E pruri sistemi ketu apo e pruren sistemin ketu?! Projeksioni qe i ben realitetit shqiptar kur je jashte Shqiperise eshte pashmangshmerisht i perthyer ne rastin me te mire, dhe miop ne rastin me te keq. Mirepo, kur je ketu eshte ndryshe! Ndryshe jo se ndryshon gje, por se e shikon zhbirimin e ngjarjeve ne kohe reale, dhe aq sa vuajtje mund te jete kjo per disa, aq edhe sherben si […]

Sociale

Profesor më dëgjo!..

Kur i thashë që isha nga Shqipëria qeshi, ndenji pak dhe më tha: ”Po Shqipëria është e fundit në Evropë për nga GDP-a?!” – unë ngela se se prisja që pa u hapur biseda akoma të më thoshte një gjë të tillë. S’ma ha mendja i thashë, ke dhe më të lodhura akoma! Ngjiti kokën me qafën dhe kapi syzet duke bërë si i habitur dhe në të njëjtën kohë […]

Letersi / Përroi Psiqik

Dasma e Shoqes

E kish mberthyer Tiranen nje i ftohte i pazakonte. Por si per ngushellim, ne te njejten gjendje ishte e gjithe Evropa. Lajmet jepnin fshatra te bllokuara dhe mjerim ne Shqiperi, por kur pershkruanin te ftohtin qe kishte zene evropen nxirrnin vetem kartolinat me pamjet e bukura te dimrit me debore, edhe pse i ftohti ishte i njejte si ne Shqiperi, Angli, Portugali apo Gjermani. Natyra nuk para diskrimonon ne te […]

Përroi Psiqik

Më mirë i vdekur!

Më mirë i vdekur, njeri koti thoshin! E mbanin për punëtor, por budalla. Shpesh e tallnin edhe me dy gungat që kishte në ballë. Punë të çuditshme bënte për moshën që kishte. Nuk kishte mbushur njëzet vjeç e punonte si varrmihës. Puna që bënte e kishte mbajtur larg familjes, i takonte rrallë! Edhe pse e quanin budalla, fshatar, e tallnin për punën që bënte, me gungat e ballit, dialektin si fliste […]